פרטי התקשרות

פרדס חנה

אנחנו זמינים בימים א' עד ה' בין השעות 9:00 - 19:00

אושו

רג'ניש צ'נדרה מוהאן ג'יין 1931-1990, מדריך רוחני, גורו, מנהיג תנועת הרג'ניש, אשר נולד וגדל בהודו. אחת המתנות הבולטות של אושו הייתה היכולת שלו לפרש ולהנגיש את הידע העתיק מהיוגה ומתורות המזרח העתיק לאדם המערבי בחייו המודרניים, מתוך כך גם צמחו המדיטציות האקטיביות שלו ועוד טכניקות ריפוי אלטרנטיביות רבות ומותאמות ליימנו. במהלך חייו אושו כתב ספרים רבים והקליט שיעורים. חסידיו הקימו אשרמים רבים ברחבי העולם שפועלים עד היום על ידי חסידיו הרבים וממשיכים את דרכו.

אינטואיציה

תחושת בטן, ידיעה בלתי אמצעית.

אנרגיה

מושג בסיסי ומורכב, מעולם הפיזיקה, המתאר את הכוח לבצע פעולה כלשהי.

האנרגיה קיימת בכל ומניעה את החיים, כך גם בבני האדם, בתחום הרפואה האלטרנטיבית רואים בזרימה חופשית של אנרגייה מצב של בריאות ואילו חסימות ותקיעויות, מקומות בהן האנרגיה לא יכולה לזרום בחופשיות הן מצב של חולי.

מעבר לכך מטפלים אנרגטיים, עובדים עם השדות האנרגטיים שמחוץ לאדם ועם האנרגיות השונות שבתוכו.

אסנות

תנוחות ביוגה אשר מבוצעות עם חיבור לנשימה במודעות, בנינוחות ובקשב ופועלות ברובד הפיזי, האנרגטי, המנטלי והרוחני.

ארבעת האלמנטים

אדמה, אש, אוויר, מים. ארבעת יסודות אלו חוזרים על עצמם שוב ושוב, החל מהתקופה הטרום מדעית ביוון העתיקה כאשר הוגדרו כבסיס של כל חומר ביקום. דרך היהדות, תפיסות רוחניות מהמזרח, אסטרולוגיה, שאמניזם ועוד... בכל אחד מהתחומים התפיסה וההתייחסות קצת שונה, אך בכולם רואים בהם כאלמנטים בסיסים בייקום כשכל אחד מהם מסמל איכויות שונות. האדמה מסמלת את החומר, האש מסמלת את היצירה, המים מסמלים את הרגש ואילו האוויר את החשיבה.

בריאות

המצב הבסיסי של גוף ונפש האדם, מצב בו כל במערכות נמצאות באיזון וישנה רווחה נפשית.

דיכאון

Depression. מחלה המשפיעה באופן פיזי ורגשי. ומתבטאת בחוסר כוח חיות, מצב רוח ירוד, חוסר עניין והנאה, הפרעות בשינה ובתאבון, דימוי עצמי נמוך.

כולם חווים תסמינים כאלו או דומים לאורך חייהם, דיכאון או כאשר מצב זה נמשך לאורך תקופה ופוגע בתפקוד היומיומי.

הארה

מילה המתארת את שחרורו של האדם ממחזור הלידה והמוות, את התפכחותו של האדם מהנפרדות אל האחדות והאינסוף.

ההארה היא השאיפה המרכזית בבודהיזם. לרוב היא מתרחשת בהדרגתיות על ידי תרגול מתמיד של מדיטציות, לעיתים הארה מתרחשת באופן פתאומי.

הינדי

שקשור לדת ההינדית, אשר היא הדת השולטת בהודו. נקראת גם ברהמיניזם.

התניה אופרנטית

תהליך למידה המבוסס על ענישה וחיזוקים.

זיכרון תאי רגשי

טראומות רגשיות שלא עובדו, רגשות שלא נחוו עד סופם, נשארים שמורים בתוך התאים.

כאשר תא מת, הוא מעביר את המידע הרגשי שבו אל התאים החדשים שנולדים. וכך נשמר הזיכרון התאי.

טונוס שריר

טונוס שריר הוא המתח הקיים בקבוצת שרירים בגוף בזמן מנוחה או בזמן תנועה כהתנגדות של השריר לתנועה. תפקידו של טונוס השריר הוא לסייע באיזון וביציבה של הגוף.

טונוס שרירים נמוך מתאפיין ברפיון וטונוס שרירים גבוה מתאפיין בגוף קפוץ ומתוח. בקינסיולוגיה מקשיבים באמצעות מבחן השריר לטונוס השרירים.

טיפול הוליסטי/רפואה הוליסטית

הכוונה בטיפול הוליסטי היא רפואה שרואה באדם כמכלול של גוף ונפש,. המילה הוליסטי מגיעה מהמילה היוונית אולוס שמשמעותה ‘שלם’.

ברפואה הוליסטית המטפלים ישאפו לרדת לשורש הבעיה, לזהות את המקור שלה ואת הסימפטומים השונים שלה, הן בגוף והן בנפש. ולהעניק טיפול שמכיל בתוכו התייחסות לבעיה הרחבה.להבדיל מרפואה מערבית שעובדת בעיקר עם הסימפטומים.

ב26.7 מציינים בעולם את יום הטיפול ההוליסטי, יום שנועד להגברת המודעות לגבי ההתבוננות ההוליסטית ברפואה.

טראומה

טראומה הינה חוויה שאדם חווה (רגעית או מתמשכת) אשר לא היו לו בזמן שקרתה את המשאבים לעבד ולפרק אותה, ולכן אותה חוויה, על מרכיביה השונים נצרבה בתודעה ובגוף כחוויה טראומטית.

החוויה הטראומטית שנצרבה משפיעה ומפעילה את האדם, מניעה אותו להמנע מדברים מסויימים ולמשוך לחייו דברים אחרים.

טרנס

מצב תודעתי בו המודעות לסביבה החיצונית והפנימית פוחתת ונפתחת בפני האדם היכולת לעשות פעולות מורכבות אשר חורגת מהיכולת היומיומית שלו. אך ללא כל מאמץ.

ניתן להגיע למצבי טרנס על ידי היפנוזה, שימוש בסמים או על ידי טקסים מסויימים.

טרנספורמציה

טרנספורמציה היא שינוי מבני, כלומר לא רק שינוי חיצוני או שינוי על פני השטח, אלא שינוי עמוק שבו כבר אינך בדיוק אותו האדם שהיית לפני.

כוח ריפוי פנימי/ טבעי

הינו מושג שמתייחס לאדם כייצור ביולוגי או רוחני אשר יש ברשותו את הנטייה הספונטנית לשאוף להיות במצב בריא ואת היכולת להשיב את עצמו למצב זה של בריאות, שוב ושוב.

מודע/תת המודע

פרויד הוא זה שתבע את המושג לראשונה, פרויד חילק את הנפש ל3 אזורים.

המודע- כל מה שבהכרתנו ברגע זה. הוא החלק הקטן ביותר.

הסמוך למודע- מה שנמצא בהכרתנו באופן זמני ועוד מעט ישכח.

תת המודע- כל החומרים המודחקים אשר מפעילים אותנו ונמצאים בנפשנו אך לא בהכרתנו. החלק הגדול ביותר בנפש. תת המודע נקרא לעיתים גם לא מודע, כאשר ההבדל העיקרי הוא שבתת המודע יש התייחסות למיקום ובלא מודע אין התייחסות למיקום של אותם החומרים.

מאז פרויד המושגים התפתחו, השתנו, התרחבו והתמקדו.

מוח

איבר מרכזי במערכת העצבים, אשר תפקידו לקלוט מידע מאברי החישה, לעבד אותו ולהעביר פקודות לאברי המטרה.

מחלה

פגיעה או הפרעה בגוף אשר מתבטאת בסימפוטמים פיזיים ו/או נפשיים ומעידה על חוסר איזון ויציבות (פגיעה בהומיאוסטזיס)

מחלה ראומטית

קבוצת מחלות אשר מתאפיינת בבעיות בשרירים ובמפרקים. כאבים ובעיות תפקדיות.

מנטלי

מה שקשור במוח או בנפש, תהליכים שמקורם בקוגניציה, בשכל או בנפשו של האדם.

מנטרה

מילה או משפט שחוזרים עליהם בשביל להגביר ריכוז או בשביל לבטא השקפת עולם. המנטרות במקור מגיעות מהשפה הסנסקרטית.

מערכת החיסון

כלל המרכיבים בגוף שתפקידם להן על הגוף מפני מחוללי מחלות. מערכת החיסון מחולקת ל2 חלקים. מערכת החיסון המולדת ומערכת החיסון הנרכשת.

מערכת העצבים האוטונומית

תת מערכת בתוך מערכת העצבים של הגוף אשר אחראית על איזון הסביבה הפנימית של הגוף, זרימת דם, עיכול, נשימה, מתן שתן, פעימות לב ועוד…

מערכת זו מחולקת ל2 מערכות סימפטטית/פראסימפטתית.

מערכת סימפטטית

חלק ממערכת העצבים האוטנומית. בעלת מסלולי נוירונים קצרים, היא זו אשר מכינה את הגוף למצב סכנה, זמן תגובה מהיר, קצב לב גובר, מכוונת להשירדות.

מערכת פראסימפטטית

חלק ממערכת העצבים האוטונמית בעלת מסלולי נוירונים ארוכים, היא זו שמשיבה את הגוף למצב רגיעה ומנוחה.

מרידיאנים

על פי הרפואה הסינית, לאורכו ורוחבו של הגוף נמתחים 12 מרדיאנים ראשיים, שהם למעשה ערוצי אנרגיה. כל מרידיאן מקושר ומחובר לאיבר אחר, פנימי או חיצוני ומכל מרדיאן מסתעפים מרדיאנים משניים, כך שלמעשה בסופו של דבר ישנה בגוף רשת מסועפת של ערוצי אנרגיה שמחוברים זה לזה.

לאורכו של כל מרדיאן כמה נקודות מפתח שמשפיעות על תנועת האנרגיה באותו הערוץ ומשפיעות על הרשת האנרגתית כולה. בדיקור סיני, טווינא, כוסות רוח, מוקסה ושיאצו יש עבודה על פי רשת המרדיאנים.

סוגסטיה

תהליך פסיכולוגי אשר טומן בחובו הצעה לשינוי בעמדות ברגשות או באמונותיו של האדם.

אנשים שונים מושפעים סוגסטבילים במידה שונה, כלומר ניתנים להשפעה של סוגסטיות במידה שונה. ניתן להציע סוגסטיות גם במצב של הכרה מלאה וגם במצב היפנוטי, במצב היפנוטי האדם נהיה יותר סוגסטיבלי.

סימפטום

תסמין. תופעות פיזיות סוביקטיביות המרמזות על קיומה של מחלה.

עבודת צל

קארל יונג הגה את המושג הצל כארכטיפ המכיל בתוכו את כל החלקים באישיות שהאדם מתכחש להם, מדחיק אותם.

פסיכואנרגטי

עבודה טיפולית שמשלבת את התפיסות הפסיכולוגיות, תורת הנפש ומרכיבי התודעה וגם את תנועתה של אנרגיית החיים והשפעתה.

פסיכותרפיה

שם כללי לעולם הטיפול בנפש.

פראנאיאמה

אימוני נשימה יוגית, אשר מסייעים להטמיע את אנרגיית החיים בגוף. פראנה- נשימה, אוויר, אנרגיה שבזכותה אנו חיים. איאמה- התארכות, התרחבות והתפשטות היקפית.

פראנה

מילה המגיעה מהתרבות ההינדית, בשפה הסנסקריט המתארת את אנרגיית החיים אשר קיימת בכל, הכוח המניע של החיים. דומה מאוד במהותה לצ’י אשר מגיע מהתרבות הסינית.

אנרגיית החיים נקראת גם ‘קי’, על ידי היפנים ו’אורגון’ הוא שם שנתן ד”ר ויליהאם רייך (מהמילה אורגניזמים).

צ'אקרות

המילה צ’אקרה מגיעה מסנסקריט, משמעותה הוא גלגל או עיגול. צ’אקרה הינה מרכז אנרגטי. יש בגוף האדם אלפי צ’אקרות, אך מתוכן הגדירו 7 צ’אקרות עיקריות הן ממוקמות לאורך הציר הצרכזי של האדם מאברי המין ועד לקצה הקודוקוד ולכל אחת מהן השפעה על אברים שונים בגוך ותחומי חיים אחרים.

מכוון שאלו מרכזים אנרגטיים, אפשר לראות בהן כמו תחנות כוח קטנות, הן נמצאות ברטט מתמיד שקולט ופולט אנרגיה. כאשר הצאקרות מאוזנות ורוטטות את התדר המדוייק זה מצב של בריאות, כאשר יש חסימה אנרגתית בצ’אקרה מסויימת, או חוסר איזון, זה יתבטא בחולי או בחוסר איזון רגשי.

אלו הן 7 הצ’אקרות העיקריות:

צ’אקרת הבסיס, מולאדהרה, ממוקמת בעצם הזנב, משפיעה בגוף על מערכת הדם, על הכליות ועל עמוד השידרה, מקושרת לחיבור למציאות, תחושת ביטחון בחיים. מבוטאת בצבע אדום וחום.

צ’אקרת המין, סוואדהישטהאנה, ממוקמת שלוש אצבעות מתחת לטבור, משפיעה בגוף על אברי הרבייה, שלפוחית השתן והכליות. מקושרת ליצירתיות ולחשק מיני. מבוטאת בצבע כתום.

צ’אקרת מקלעת השמש, מניפורה, ממוקמת בסרעפת, משפיעה בגוף על איברים פנימיים, כמו הלבלב, הכבד, הטחול, כיס המרה, מקושרת לביטחון עצמי, תחושת שליטה וביטוי האני האמיתי. מבוטאת בצבע צהוב.

צ’אקרת הלב, אנהטה, ממוקמת במרכז החזה, משפיעה בגוף על הלב, מערכת הדם ומערכת החיסון, מקושרת לחיבור בין הגשמי לרוחני ועל היכולות לתת ולקבל אהבה. מבוטאת בצבע ירוק.

צ’אקרת הגרון, וישודהא, ממוקמת בגרון, משפיעה בגוף על הגרון, על מיתרי הקול, על בלוטת התריס ועל חילוף החומרים. מקושרת לתקשורת, הבעה וכנות. מבוטאת בצבע תכלת.

צ’אקרת העין השלישית, אג’נה, ממוקמת באמצע המצח, משפיעה על אברי הפנים ועל הראש. מקושרת לראיית התמונה הרחבה, לאינטואיציה, ראיית הנולד וכוח המחשבה. מבוטאת בצבע סגול.

צ’אקרת הכתר, סאהסררה, ממוקמת מעל קודקוד הראש, משפיעה על אזור הראש ועל מערכת העצבים. מקושרת לאלוהות, לאהבה גבוהה, וליכולת להתחבר לבריאה. מבוטאת בצבע לבן וזהב.

צ'י

מילה המגיעה מהתרבות הסינית ומשמעותה הפשוטה היא אנרגיה. והתפיסה אשר מאחוריה היא אנרגיית החיים אשר קיימת בכל, היא הכוח אשר מניע הכל. דומה מאוד במהותו לפראנה אשר מגיעה מהתרבות ההינדית.

קוגניציה

בעברית, הכרה. קוגניציה מתייחסת לתהליכי הידיעה- רכישה, עיבוד ויישום של מידע.

רפואה אלטנרטיבית

רפואה חלופית, כל טכניקות הטיפול והריפוי אשר אינן מבוססות על התפיסה של הרפואה המערבית המגובה במדע , אלא מבוססות יותר על תפיסות רוחניות המגיעות מהמזרח וממשיכות אל תוך העידן החדש.

תדרים

כל חומר ביקום נושא רטט חשמלי, סביב כל חומר הנושא רטט חשמלי ישנו שדה אלקטרו מגנטי. השדות האלו משפיעים זה על זה כשהם במגע זה עם זה. גוף האדם הוא גם חומר ביקום אשר נושא רטט חשמלי ואשר בעל שדה אלקטרו מגנטי ומשופע משדות אלקטרומגנטיים אחרים. בגוף הרטט החשמלי משפיע על התפקוד המוחי, תפקוד הלב, תפקוד השריר, תחושת כאב ותפקוד של כל תא ותא. רטט חשמלי זה נמדד ביחידת מידה שנקראת הרץ Hz, שלמעשה מודדת תדירות של מופע מסויים.

אחד המחקרים המעמיקים בשנים אלו הוא על הרטטים במוח האדם, תדרים במוח מופו ומויונו לחמש דרגות:

0.5-4Hz- גלי דלתא, תדירות איטית של גלי המוח שמופיעה במצב של שינה עמוקה.

4-8Hz- גלי תטא, תדירות של גלי מוח המופיעה בזמן מדיטציה, חלימה, או חלימה בהקיץ.

8-12Hz- גלי אלפא, תדירות של גלי מוח המופיעה במצב עירות רגועה. 13-30Hz- גלי ביטא, תדירות אשר מופיעה בזמן עירות.

30-100Hz- גלי גמא, תדרים המופיעים בזמן תפקוד מנטלי גבוה ובמודעות גבוהה.

תודעה

Consciousness, תחושה, מודעות, לקיום פנימי או חיצוני, כל הפעילות המנטלית שבה ממקד האדם את הקשב שלו, מחשבות, זכרונות, תפיסות, דימויים, רגשות.