פרטי התקשרות

פרדס חנה

אנחנו זמינים בימים א' עד ה' בין השעות 9:00 - 19:00

הויפאסנה הגיעה במקור לפני אלפי שנים מהבודהה בהודו. מהודו היא התרחבה לכמה מדינות ונעלמה שוב כעבור 500 שנה. רק במדינה אחת, בשם מינאמר, היא תורגלה ונשמרה, עברה ממורה לתלמיד במשך כל אותן השנים. מאותה המדינה היא חזרה אלינו בשנים אלו. הויפאסנה מסייעת מאז ולתמיד לחיות חיים מוסריים יותר, לשלוט בתודעה ולטהר את הנפש. בתפיסתה של הויפאסנה העבודה הפנימית הזו שאנו עושים משפיעה באופן ישיר על היקום כולו. משפיעה על השלום העולמי.

ויפאסנה היא מדע של תודעה וחומר (גוף). היא מגלמת בתוכה כיצד הגוף משפיע על התודעה ואיך התודעה משפיעה על הגוף. 

המערכת המוטבעת ביננו יוצרת תשדורות קבועות בין הגוף לתודעה. המערכת המוטבעת בנו יוצרת תשדורות קבועות בין הגוף לתודעה. נעימות משדרת עוד והשתוקקות. ואי נעימות משדרת די ודחייה. 

התהליך הזה לרוב קורה בתת המודע ואנחנו כלל איננו מודעים לו. אלא פשוט משועבדים להשתוקקות ולדחייה שאנו חשים.

כשאדם נמצא במצב של השתוקקות או דחייה הוא למעשה נמצא בחוסר איזון והרמוניה עם הקיים. הוא למעשה חווה אומללות וסבל.

שלבי התהליך

טכניקת הויפאסנה עובדת ברובד השורשי ביותר של הסבל והוא הקשר בין הגוף לבין התודעה.

על פי תפיסה זו יש צורך בחידוד התודעה. לשם כך בקורס של ויפאסנה בשלושת הימים הראשונים רק עוסקים בהתבוננות בנשימה. ללא התערבות, בלי שינוי, אך ורק התבוננות באוויר הנכנס והיוצא. תהליך זה מנקה את התודעה מפרשנויות והתערבויות ומחזיר אותה להיות חדה ורגישה.

כעבור שלושה ימי תירגול של התבוננות בנשימה בלבד אתה מתחיל להבחין בתחושות נוספות. מתגלות בנשימה תחושות עדינות יותר. בימים הבאים אחריהם התחושות המועדנות יותר מתגלות גם בשאר חלקי הגוף.

 

אתה לומד להתבונן על המגוון העשיר של התחושות השונות בגוף. לומד לקבל אותן ללא שיפוט וללא ניסיון לשנותן. כאשר מצליחים להגיע למצב שבו אין התערבות, אלא רק התבוננות בתחושות, מתרחשת למידה. מגלים שלמעשה כל תחושה שהיא, חולפת בעצמה גם אם לא נעשה דבר. תחושה חזקה מתעדנת לתחושות עדינות והתחושות העדינות רוטטות וחולפות.

כאשר הגוף והתודעה מבינים לעומק את התנועה הזו של תחושות הגוף, שמעצמה משתנה כל הזמן, מתרחש שינוי שורשי. מתרחשת למידה מחדש, הצורך להגיב בהשתוקקות או בדחייה פוחת. התודעה מייצרת פחות רגשות שליליים ויותר רגשות חיוביים של אהבה וחמלה.

תרגול ויפאסנה היא אימון של הנפש לחזור למצב המאוזן והבריא שלה. היא מתאימה לכל אדם ואינה מחוברת לדת מסויימת.

שתף/י עם חברים

מקורות

גלריית סרטי וידיאו בנושא ויפאסנה מקור

Photo by Patrick Schneider on Unsplash  


administrator

3 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *