פרטי התקשרות

פרדס חנה

אנחנו זמינים בימים א' עד ה' בין השעות 9:00 - 19:00

מיינדפולנס בעברית הינה מודעות קשובה. היא מבוססת על טכניקות של מדיטציה בודהיסטיות. המיינדפולנס הוכחה מחקרית כיעילה לשיפור מצב התודעה ומכאן באופן ישיר למצב הגוף והנפש. תרגול עקבי של מיינדפולנס מסייע למערכת כולה לחזור למצב בריא ומאוזן.

מיינדפולנס הוא מצב תודעתי שקיים בכולנו, על פי ג’ון קאבצין המפתח של התוכנית להפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס, מיינדפלנס הוא למעשה הפנייה מכווונת של תשומת הלב למה שקורה עכשיו באופן לא שיפוטי. 

אצל חלקנו היכולת הזו יותר מפותחת מטבעה ואצל חלקנו פחות, אך כולנו יכולים לתרגל ולהתאמן ולמעשה לשפר את היכולת הזו אצלנו ובכל לשפר את מצב התודעה שלנו, את מצב הנפש שלנו ואת המצב הפיזי שלנו.

ניתן לפרק את ההגדרה לשלושה חלקים, החלק הראשון, “הפנייה מכוונת של תשומת הלב…” מייצג למעשה את הבחירה לעבור ממצב תשומת לב נודדת מגירוי לגירוי למצב של מיקוד תשומת הלב בדבר אחד והשארתו שם. פיתוח קשב.

החלק השני, “…למה שקורה כאו ועכשיו…”, למוח שלנו יש נטיה ויכולת מפותחת לנתח את העבר ולהתכונן לעתיד. ליכולת זו יש יתרונות רבים מכוון שהיא מאפשרת לנו להסיק מסקנות, לדמיין ולשאוף לשיפור. אך למעשה ניתן לראות כי בפועל אנחנו מבלים את מרבית חיינו במה שהיה או במה שיהיה ומחמיצים את זמן ההווה, את מה שקורה עכשיו.

ולכן הדבר האחד שאליו נפנה את הקשיבות שלנו הוא הרגע הנוכחי, הדברים שעוזרים לנו למקד את תשומת ליבנו ברגע הנוכחי הם החושים שלנו והתחושות בגוף.

החלק השלישי של ההגדרה הינו “…באופן לא שיפוטי”, כלומר, זיהוי של הקול השיפוטי, תבוננות עליו והפחתה של הצורך להפעילו. השיפוטיות גם היא לוקחת אותנו מהרגע הנוכחי אל מה שהיינו רוצים שיהיה. ולכן בתירגול אנו נפתח את היכולת לזהות כשעולה בנו שיפוטיות ונפחית את התגובתיות שלנו כלפיה.

כשאנו משחררים שיפוטיות אנו נמצאים במצב פתוח יותר שמוכן באמת לפגוש את הקיים ולא להתבונן עליו מתוך השקפות פנימיות עתיקות. מעוררים חמלה.

שתף/י עם חברים

מקורות

מה זה מיינדפולנס או מודעות קשובה? מקור

Photo by Motoki Tonn on Unsplash  


administrator

3 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *