פרטי התקשרות

פרדס חנה

אנחנו זמינים בימים א' עד ה' בין השעות 9:00 - 19:00

שיטת הEMDR פותחה על ידי הפסיכולוגית דר’ פרנסין שפירו, בסוף שנות ה80. שפירו הייתה חוקרת בכירה במכון למחקר נפשי באמריקה. היא גילתה באקראי כי תנועות עיניים מפחיתות את ההשפעה של מחשבות מטרידות וזכרונות קשים.

EMDR

EYE- עיניים

MOVEMENT- תנועה

DESENSITIZATION – הקהייה

AND REPROCESSING – עיבוד מחדש

כלומר הקהייה ועיבוד  מחדש על ידי תנועות עיניים.

כל חוויה שאנו עוברים בחיינו עוברת תהליך של עיכול ועיבוד, לאחר תהליך זה המידע המשמעותי נשמר באופן פונקציאנלי במקום יעודי במוח על מנת שיוכל לשרת אותנו בעתיד. 

כאשר אדם עובר חוויה טראומתית הוא אינו מצליח לבצע את תהליך העיבוד של החוויה עד תומו (מתוך הצפה בקלט) ולכן המידע נשמר ברשת זיכרון נפרדת באופן לא פונקציונאלי, יחד עם כל התחושות, הרגשות, הקולות שהוצפו בזמן אמת. חוויה תקועה זו מוצפת מכל גירוי שקשור לחוויה המקורית ועלולה להפריע לתפקוד התקין של האדם.

על פי תפיסתה של שפירו, על ידי תנועות עיניים אפשר להשלים את תהליך העיבוד של הזיכרון שלא עובד עד הסוף, להשלים את הזכרונות התקועים ובכך לצמצם את השפעתם ולהתחיל לפתח מנגנוני התמודדות מותאמים.

כיום משתמשים בכלים נוספים שיוצרים גירוי דו צדדי של המוח ומערב את שתי ההמיספרות, אוזניות, מנורות מהבהבות ומכשירים רוטטים

למרות שעוד לא הצליחו להבין בדיוק איך עובדת שיטת EMDR, כן הצליחו להוכיח את יעילותה של שיטה זו במבוגרים ובילדים. בעיקר סביב חוויות טרומאתיות וחרדות. נראה שיפור בתלונות נפשיות, הטבה במצב הקוגנטיבי והקלה בתגובות פיזיות.


administrator

1 Comment

  • טיפול באומנות | באתר טיפ טבעי, 15 במרץ 2022 @ 11:04 Reply

    […] מאפשר חקירה של תהליכי התנהלות פנימיים, העלאת רגשות, זיכרונות, תחושות על ידי ביטוי חזותי וסימלי ולמעשה נותן קול […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *